Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив от учебната 2023/2024 година ще предоставя възможност за обучение по тапицерство и декораторство, професия „Техник-технолог в дървообработването“. Паралелката ще бъде по дуална система на обучение и с разширено изучаване на чужд език. Това става ясно от предложения държавен план-прием, съобщиха от Министерство на образованието и науката.
Нови специалности ще имат възможност да изучават учениците в професионалните гимназии и паралелки от следващата учебна година в 25 области на страната.
Най-много ще бъдат разкрити в Смолян – седем. Сред тях са „Компютърна графика“, професия „Компютърен график“, „Парково строителство и озеленяване“, професия „Техник-озеленител“, Интериорен дизайн“, професия „Дизайнер“ и „Хидрогеология и геотехника“, професия „Техник геолог“.
Професионална гимназия „Васил Димитров“ в Мадан ще предлага обучение по хидрогеология и геотехника, професия „Техник геолог“ – в дневна форма на обучение с разширено изучаване на чужд език.
По пет нови специалности ще има в областите София-град, Бургас и Русе. В столицата сред тях са „Електрически машини и апарати“, професия „Електротехник“, „Програмиране на роботи“, професия „Програмист на роботи“ и „Организация и технология на козметичните услуги“, професия „Козметик“. В Софийската професионална гимназия „Княгиня Евдокия“ за първи път ще се изучават специалностите „Театрален кино и телевизионен декор“ и „Художествено осветление за театър, кино и телевизия“.
Припомняме, че втората специалност досега се изучаваше само в Национална гимназия за сценични и екранни изкуства в гр. Пловдив – училище към Министерството на културата.
Във Велико Търново гимназистите за първи път ще могат да изучават как да работят с деца и семейства в риск, а в Бургас – модерни танци.